ARCHILION FCI

Leonberger-domowa hodowla

Leonberger - wzorzec FCI nr 145

KRAJ POCHODZENIA - Niemcy.

 DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA 04.01.1996
PRZEZNACZENIE: Pies stróżujący, towarzyszący i rodzinny
KLASYFIKACJA FCI: Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, rasy pokrewne. Sekcja 2. l Molosy, typ górski. Nie podlegają próbom pracy.

WYGLĄD OGÓLNY: Zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem leonberger jest bardzo dużym, silnym, muskularnym i jednocześnie eleganckim psem. Wyróżnia się harmonijną budową ciała, opanowaniem, spokojem przy jednocześnie żywym temperamencie. Samce są szczególnie potężne i silne.
PROPORCJE: Wysokość w kłębie ma się do długości tułowia jak 9:10. Głębokość klatki piersiowej wynosi w przybliżeniu 50% wysokości w kłębie.
GŁOWA: Raczej głęboka niż szeroka, raczej wydłużona niż masywna, stosunek kufy do mózgoczaszki wynosi 1:1; skóra wszędzie przylegająca, brak fałd na czole.
MOZGOCZASZKA: Oglądana z profilu i od przodu słabo wysklepiona, odpowiednio mocna (pasująca do tułowia i kończyn) ale nie ciężka: tylna część niewiele szersza niż na wysokości oczu. Stop: Dobrze widoczny, ale umiarkowanie wykształcony.

Więcej ....LEONBERGER - WZORZEC

Większość wyników w poziomych wierszach sumuje się i oblicza się średnią.
Inaczej liczy się wiersz pierwszy opisujący typ psa :

mittelschwer + mittlerer Bodenabstand = 20 Pkt
mittelschwer + tiefgestellt = 18 Pkt

schwer + mittlerer Bodenabstand = 16 Pkt

ausreichend kräftig + mittlerer Bodenabstand = 12 Pkt
mittelschwer = 10 Pkt
mittelschwer + hochgestellt = 10 Pkt
schwer = 9 pkt
ausreichend kräftig = 8 Pkt
ausreichend kräftig + hochgestellt = 8 Pkt

Więcej ....Körung - pomoc w tłumaczeniu kart bonitacyjnych

Historia rasy Leonberger

Pochodzenie leonbergera nie jest do końca poznane.
Na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XIX wieku w Niemczech, w miasteczku Leonberg położonym nieopodal Stuttgartu, ówczesny rajca miejski Henrich Essig rozpoczął prace nad stworzeniem nowej rasy psów, które wyglądem przypominałyby lwa – herb Leonbergu. Najpierw skrzyżowano nowofundlanda z długowłosym bernardynem z klasztoru Św. Bernarda; uzyskane osobniki skojarzono z owczarkiem pirenejskim i landseerem. Początkowo rodziły się psy o obfitej szacie, o białym i srebrnym umaszczeniu. Później w efekcie krzyżówek pojawiły się żółte psy z czarną maską i w 1846 roku Essig rozpoczął hodowlę osobników w takim kolorze.
W 1895 roku powstał pierwszy klub leonbergera i rasa zaczęła się gwałtownie rozwijać. Niestety, I wojna światowa zdziesiątkowała populację tych psów i po jej zakończeniu odnaleziono jedynie pięć leonbergerów, na podstawie których rozpoczęto odtwarzanie rasy. W 1927 roku zarejestrowano leonbergera pod numerem 342 w rejestrze FCI. II wojna światowa ponownie pochłonęła prawie całą pulę genetyczną, kolejne odtwarzanie rasy z ocalałych osobników trwało 25 lat. Pierwotnie leonbergery były psami wszechstronnie użytkowymi ze względu na protoplastów użytych do tworzenia rasy – wykorzystywano je do stróżowania, pasterstwa, pilnowania ludzi, terenu i zwierząt.

Pierwszą przedstawicielką rasy czasów powojennych w Polsce była urodzona w 1985 roku Bessy v. Ruhlingshof pochodząca z Niemiec.

Więcej ....O rasie-artykuł dla magazynu CAO

Uzyskiwanie uprawnień hodowlanych w Niemieckim Klubie Leonbergera

Porządek bonitacji ( Körung )
Do uzyskania uprawnień hodowlanych, leonberger musi poddać się weryfikacji.
Podstawą weryfikacji jest standard rasy.
Dopuszczenie do hodowli może nastąpić na dwóch poziomach. Zdanie poziomu 2 jest szczególną rekomendacją hodowlaną. Wymogi odnośnie cech rasy i charakteru są znacznie wyższe niż na poziomie 1. Celem jest prowadzenie hodowli z psami, które wykazują ponadprzecietne cechy rasy i zachowania i przekazują je potomstwu.
Tylko zdrowe i zadbane zwierzęta mogą przystąpić do bonitacji.

Czytaj więcej: Körung - zasady

Od 2002 roku należę do  a od 2007 roku również do Niemieckiego Klubu Leonbergera